Посета манифестацији „Тамо где наука почиње 3 – Хемија и уметност“, школска 2016/​17.

Дана 13.05.2017. године ученици прве године Пожаревачке гимназије посетили су Хемијски факултет у Београду поводом одржавања манифестације „Тамо где наука почиње 3“. Тема овогодишње манифестације је Хемија и уметност, поводом промоције науке.

У Београд смо кренули у 8:00 часова, а стигли смо око 9:15 часова и одмах смо се упутили ка Калемегдану и Зоолошком врту, где смо били до 12:00 часова.

Од 14:00 часова у Сали за седнице на Хемијском факултету почело је предавање проф. др Владимира Бешкоског на тему „Развој биотехнологије кроз историју виђен очима уметника“. Од 15:00 часова почела је едукативна радионица у лабораторији 508 а где су сами ученици радили огледе (правили су хемијску дугу, научили су на који начин светлост интерагује са хемијским супстанцама, разликовали су базе и киселине уз помоћ индикатора, и на основу напонског низа метала показали су да се гвожђе издваја на бакарној жици из раствора гвожђе(II)-сулфатa). Циљ ове радионице је био да се покаже веза између хемије и уметности. Од 16:00 часова у Великом хемијском амфитеатру извођени су демонстрациони огледи, где су и сами ученици учествовали у појединим огледима. Највише их је одушевило то што су јели чипс који је претходно био уроњен у течни азот. Након тога посетили смо музеј хемије на Хемијском факултету. Поставка је посвећена знаменитим личностима које су оставиле дубок траг у српској хемији.

У Пожаревац смо се вратили око 20:00 часова. Током ове манифестације све је протекло у најбољем реду и без проблема.

Душица Цветковић, професор хемије