Симпозијум: Филозофија у филозофирању с децом

Филозофија у филозофирању са децом (Phi­los­o­phy in Phi­los­o­phiz­ing with Children)/ Сусрет европске фондације за унапређивање практиковања филозофије са децом 2012 (SOPHIA Net­work Meet­ing 2012), 1416. септембра 2012. године

У програму обележавања 150 година постојања наше школе одржаће се међународни скуп посвећен једној од најефикаснијих и тренутно најпопуларнијих метода развијања критичког мишљења код деце. Ову методу, познату под називом „филозофија са децом“ или „филозофија за децу (phi­los­o­phy for chil­dren, p4c)“ презентоваће најзначајнији европски стручњаци за ту област. Већина предавача су сарадници УНЕСКО-​а и значајних европских универзитета. „Филозофија са децом“ упркос називу није везана за наставу филозофије, већ је општи наставни метод који се понајвише примењује у основној школи. Овај скуп је, дакле, намењен наставницима разредне наставе, наставницима општеобразвоних и стручних предмета, стручним сарадницима, директорима школа и родитељима. Скуп „Филозофија у филозофирању са децом (Phi­los­o­phy in Phi­los­o­phiz­ing with Children)/ Сусрет европске фондације за унапређивање практиковања филозофије са децом 2012 (SOPHIA Net­work Meet­ing 2012)“ организујемо у сарадњи са Европском фондациојом за унапређивање практиковања филозофије са децом (Euro­pean Foun­da­tion for the Advance­ment of Doing Phi­los­o­phy with chil­dren — SOPHIA Net­work) и Удружењем грађана „Креативна педагогија“ од 14. до 16. септембра 2012. године. Очекујемо госте из Француске, Белгије, Холандије, Велике Британије, Хрватске, Македоније, Црне Горе, Турске, Грчке и Србије. Радни језик Симпозијума ће бити енглески. Детаљне информације можете пронаћи овде.

Програм:

(PDFПДФ верзија)

Петак 14. септембар

15.00 Регистрација учесника
15.30 Свечано отварање
16.30 Пауза
16.45 Ед Вејерс, Холандија
„Припрема за филозофију филозорирањем (Prepar­ing for Phi­los­o­phy in Philosophis­ing)“, радионица
18.15 Пауза
18.30 Питер Ворли (Peter Wor­ley), Велика Британија
„Круг филозофског образовања и детачмент метод (The PhiE Cir­cle and Detach­ment Method)“, предавање
19.30 Вечера