Национални пројекат мерења радона у Републици Србији

У оквиру националног пројекта мерења радона у Србији, којом руководи Агенција за заштиту од зрачења (SRPNA) и Међународна агенција за атомску енергију, а учествују Институт „Винча“, Институт за физику, Београд, ПМФ Нови Сад, ПМФ Крагујевац, Институт „Др Драгомир Карајовић“, Београд, данас је у Пожаревачкој гимназији одржано предавање о радону и његовом утицају на људско здравље.
Радон је радиоактивни гас који се сматра другим узрочником канцера плућа, после пушења.

Цела акција мерења радона, поред научног, има и едукативни карактер, јер ће становништво које је вољно да учествује бити обавештено о изложености радону, као и заштити од истог.
Ученицима и професорима заинтересованим за учешће у пројекту мерења радона подељени су детектори, који ће током наредних 6 месеци бележити ниво радона у датим срединама.

Радон — национални флајер.