Стани на пут насиљу!

Удружење „Свет речи“ из Велике Плане је 8. маја 2018. године одржало трибину под називом „Пет до дванаест! Док не буде касно!“ у Свечаној сали Пожаревачке гимназије.

Говорници су пред пуном Свечаном салом у школи разговарали на тему породичног насиља. Присутнима се обратила председница удружења Јелена Златкова, професорка књижевности у Великој Плани, која је рекла да је насиље озбиљна појава у друштву и да се оно обавезно мора пријавити, без обзира на то да ли га трпите или гледате.

Затим је своју монодраму извела студенткиња Факултета организационих наука Миљана Миловић, која је инспирисана песмом анонимне жртве насиља из Босне и Херцеговине, пренела снажну поруку да се пробуди свест међу ученицима, и да се покаже да породично насиље није нешто што се подразумева или усваја као ‘нормалност’. На крају, скупу се обратио и ученик Гимназије Велика Плана који је и сам био жртва насиља. Он је поделио своје искуство са жељом да охрабри ученике који су у таквој ситуацији да изнесу свој проблем школи и друштву.

Наталија Николић