Медијација у вршњачкој групи, школска 2019/​20.

Пожаревачка гимназије из Пожаревца већ дуже времена сарађује са Удружењем грађана „Свет речи“ из Велике Плане не реализацији различитих пројекaта чији је циљ оснаживање младих и наставника за успешно решавање различитих животних питања. Бавили смо се корупцијом, насиљем младих у школи и посебно дигиталним насиљем. Наш сарадник је Јеленом Златкова, професорка српског језика и књижевности у Гимназији у Великој Плани и председница Удружења „Свет речи“.

Ове године смо се укључили у пројекат „Кул је да знаш! Вршњачком медијацијом против насиља“. У оквиру припремних активности изабрани ученици, тј. ученице Пожаревачке гимназије за учешће у пројекту, Милица Михајловић, Милица Радосављевић, Андреа Трбовић и Ања Марија Живановић написале су мотивациона писма у којима су изложиле своју жељу и заинтрересованост да учествују у пројекту. Пошто су ове ученице, претходне школске године прошле обуку из медијације, прихватиле су да на обуци у пројекту буду и у улози вршњачких едукатора.

Тродневна обука одржана је у Великој Плани од 15 до 17. септембра 2019. године. По четворо ученика из седам средњих школа учествовали су са својим професорима. Уз Пожаревачку гимназију у пројекту је Средња школа „Милоје Васић“ из Великог Градишта, Средња школа из Кучева, Гимназија из Велике Плане, Гимназија из Смедеревске Паланке, Средња школа из Деспотовца и Средња школа „Жикица Дамњановић“ из Смедеревске Паланке. Ученици су били смештени у хотелу „Вир“ у Великој Плани где се и одвијала обука. Уз учење о медијацији као техници ненасилног решавања сукоба ученици и професори су се дружили, размењивали искуства и сазнања у веома пријатној атмосфери.

Обуку је креирала, припремила и водила Живкица Ђорђевић, педагог у Пожаревачкој гимназији која овај програм од 2005. године реализује са ученицима у школи у којој ради. Пројектом су обухваћене додатне активности као што је континуирани рад Тима медијатора, упознавање вршњака са техником медијације кроз 20 радионица и организовање манифестација: „Спортом против насиља“, „Културом против насиња“ и „Музиком против насиља“. За завршетак пројекта планирана је Конференција која ће се одржати у Пожаревачкој гимназији и снимање филмова који се баве питањима конфликата, насиља и предностима које доноси медијација у њиховом решавању.

Занимљиве прилоге о пројекту и одржаној обуци објавили су: РТС, Телевизија Јасеница, Радио Бум 93 и Планамедија.