Миланковићева временска капија, школска 2019/​20.

У оквиру обележавања Миланковићевих јубилеја, 140 година од рођења и 110 година од доласка на Универзитет у Београду, ученици Пожаревачке гимназије су у четвртак 28.11.2019. године посетили изложбу „Миланковићева временска капија” у изложбеном простору Народне банке Србије. Изложбу су организовали Удружење „Милутин Миланковић” и НБС под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије.

Ученици су имали прилику да кроз архивске материјале из области у којима су осликане Миланковићеве научне мисли, личне ствари, фотографије, преписке са познатим светским научницима и кратки играно-​документарни филм „Од армираног бетона до Канона осунчавања” упознају живот и дело једног од српских великана. Упознали су Миланковићеву богату грађевинску активност у Србији и Југославији, његов рад на реформи јулијанског календара (изложен 1923.године на Свеправославном конгресу у Цариграду) и радом на Универзитету и Академији у Београду.

Свакако, највећи допринос Милутина Миланковића (математичара, астронома, климатолога, геофизичара, грађевинског инжењера, доктора техничких наука и популаризатора науке) светској науци и његово животно дело јесте астрономска теорија климатских промена, којом је објаснио мистерију ледених доба (НАСА га сврстава међу 15 највећих умова науке који су проучавали планету Земљу). Након ове едукативне изложбе ученици су посетили и београдски Музеј илузија где су имали интерактивну авантуру.

Маја Јовановић Глигоријевић, професорка физике